– 1030 წელს ალავერდის ტაძარი
– 1014 წელს ნიკორწმინდა და კიდევ ბევრი სხვა...
საკამათო არ არის, წმინდა გიორგი საქართველოს განასახიერებს. ყალყზე შემდგარ ცხენზე ამაყად ამხედრებული შუბს უმიზნებს განსაგმირად, მისკენ მომავალ, კისერზე თოკგამობმულ ურჩხულს, თოკის ბოლო კი რომაელი ჯარისკაცის ხელშია და ისე არეგულირებს მას, როგორც მისი მბრძანებელი რომის იმპერატორი უბრძანებს:
– იმძლავრებს საქართველო, მიუშვებს გველეშაპს მაშინდელი „ევროპის“ მბრძანებელი რომის იმპერია, დასუსტდება საქართველო, გველეშაპსაც გაარიდებს მას!
იქვე, ფრესკის მარცხენა მხარეს, ჭიდაობის სცენაა აღბეჭდილი – ჩოხაში ჩაცმული ორი ქართველი ეჭიდავება ერთმანეთს, რაც მითაჟამიდან მოყოლებული ქართველთა შინა აშლილობებს და კუთხურ დაპირისპირებას ანსახიერებს, რომის იმპერატორის სასახლის უკან მთების მასივი მოსჩანს და შავი გვირაბია გამოსახული, საიდანაც უცხო დამპყრობელი არ ასვენებდა საქართველოს.
საოცარია ქართველი მხატვრის ჩანაფიქრი, როცა იგი თვალსაჩინოდ და დიდი აღმატებულებით გვაჩვენებს, „წმინდა გიორგი – საქართველოს“ სიძლიერით აღფრთოვანებულ რომის იმპერატორს და მის ამალას, იქვე ქარაგმულად, რომაელი ჯარისკაცისკენ მიანიშნებს, ყელზე თოკგამობმული ურჩხულით.
ცალკე თემაა, იმპერატორის სასახლის გახსნილი ჭიშკარი, არც მთლად ნათელი პერპექტივით, „ევროპისკენ“ მომავალი სტუმრისთვის...
ამ სცენას ჩვენ კიდევ მივუბრუნდებით.
ამითი არ მთავრდება ალავერდის წმინდა გიორგის ფრესკის წაკითხვა:
– ყალყზე შემდგარი ცხენის გავაზე, წითელჩალმიანი მაჰმადიანია შემოსკუპებული ფიალით ხელში, რომელშიც შარბათი უსხია და მაცდუნებლად წმინდა გიორგის აწვდის მას.
– საოცარია ეს კომპოზიცია, იმდენად ძლიერი ჩანს „წმინდა გიოგი – საქართველო“, იგი საერთოდ ვერ ამჩნევს მაჰმადის ცდუნებას, პირიქით – საერთო სურათში რომის იმპერიის და საქართველოს დომინირებაა გამოკვეთილი, რომელიც მანამდე გაგრძელდება, ვიდრე რომაელი ჯარისკაცი ბოლომდე მიუშვებდეს თოკზე გამობმულ გველეშაპს საქართველოს წინააღმდეგ!
პირველი კურსის სტუდენტი ვიყავი, როცა პირველად ვნახე ეს ფრესკა. მაშინვე მისი ნახვით მონუსხული დავრჩი. ნახევარმა საუკუნემ განვლო მას შემდეგ. თითქმის ფეხით მოვიარე მთელი ევროპა. იგი ქრისტიანი, აყვავებული და ერთმანეთის მოყვარულიც ვნახე და 90-იან წლებში საკუთარი ოჯახის გამანადგურებელი და ბომბის დამშენიც, როცა მე-11 საუკუნის საქართველოსავით ევროპასაც ჰყავდა სხვა კონტინენტიდან მოსული მეთვალყურე, რომლის ჯარისკაცსაც – „ყელზე თოკგამობმული ურჩხული ეჭირა“ ევროპის დასაშოშმინებლად და საკუთარ დაკრულზე აცეკვებდა!
ეს იყო ჩემთვის პირველი ნიშანი იმისა, რომ მარტო საქართველო კი არა, მთელი სამყარო იჯდა გამოქვაბულში, რომელსაც სხვა კონტინენტიდან მოსული მბრძანებელი მართავდა!
***
საუბედუროდ, უკუღმა აცხადდა საქართველოზე ალავერდის წმინდა გიორგის ფრესკის ალეგორიული ისტორია.
მაშინ, თუ ევროპას ემეტოქევებოდა ძლიერი და ამაყი საქართველო, რომის იმპერატორს ურჩხული მოჰყავდა მასთან წონასწორობის შესანარჩუნებლად, შარბათით სავსე ფიალით ხელში ცხენის გავაზე შემოსკუპებულ წითელჩალმიან მაჰმადიანს ვეღარც კი ამჩნევდა, დღეს ყველაფერი საპირისპიროდ ხდება:
– დღევანდელმა ევროპამ საბრძოლო იარაღი და მეთოდები შეცვალა მხოლოდ, მიზანი იგივე დარჩა, არც მეომარი ჩამოჰყავს საქართველოში:
– ყელზე თოკგამობმული ურჩხული და მისი საქართველოზე მიმქსევი „რომაელი ჯარისკაცი“ საქართველოში გამოგვიზარდა.
– იმპერატორის სასახლის ჩაბნელებული ჭიშკარი დღესაც ღიაა, არც მთლად ნათელი პერპექტივით, „ევროპისკენ“ მომავალი სტუმრისთვის...
– არც მაჰმადის ჯიში დარჩა უსაქმურად, არ სჭირდება მას „შარბათით სავსე ფიალა და წმინდა გიორგის ცხენის გავაზე შემოსკუპება“!
– სამწუხაროდ, რიგი უდგათ ქართველთა, საკუთარი ხელით დაეწაფონ საწამლავს – ოღონდ ქვეყანას უმტრონ!